Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falešná březost

18. 7. 2009

 

Ze stránek : zlaty-retriever.blog.cz/0611/falesna-brezost-u-fen

 

Falešná březost

Stav nazývaný pseudogravidita ( falešná březost ) charakterizuje normální průběh luteální fáze pohlavního cyklu u nebřezího zvířete s abnormálními vnějšími příznaky imitujícími březost a porod. Častější a výraznější projevy bývají u fen dobře živených, v domácích chovech s úzkou vazbou na majitele. U některých plemen je výskyt častější ( pudl, jezevčík ) . Produkce mléka v průběhu pseudogravidity je normální a je důsledkem hormonálních změn v organismu.

Příznaky:
Nebřezí zvířata vykazují v intervalu 2 - 8 týdnů po typické říji různě intenzivní příznaky březosti a porodu. Intenzita vnějších příznaků se může pohybovat od nepatrného otoku mléčné žlázy až po výrazné celkové příznaky březosti, jako je zvýšení žravosti, změna chuti, zvětšení dutiny břišní, připravování hnízda pro mláďata, pomalost a opatrnost pohybu s výrazným otokem mléčné žlázy se silnou sekrecí mléka. Celkové příznaky mohou vyvrcholit imitací porodu projevující se nechutenstvím, stahy břišní stěny, snášením hraček nebo různých předmětů a mateřskou péčí o tato domělá mláďata.

Terapie:
Pseudogravidita není skutečnou poruchou pohlavního cyklu a nesnižuje sama o sobě plodnost zvířete. Proto v případech méně výrazných vnějších příznaků není terapie nutná. Nutnost ošetření je přímo úměrrná intenzitě produkce mléka. V případě intenzivní produkce mléka hrozí zadržení mléka a následný zánět mléčné žlázy. Dalším důvodem k ošetření bývají intezivní změny v chování feny. Toto ošetření je však důležitější pro chovatele než pro postiženou fenu.

Chovatelská opatření:
Mezi tato opatření patří přísné vedení feny, odebrání předmětů imitující mláďata, dostatek pohybu na procházkách, snížení příjmu bílkovin po 7-10 dní, snížení příjmu tekutin (zabránění příjmu tekutin po dobu 7 - 8 hodin v průběhu noci po 3 - 7 dní), zabránění lízání mléčné žlázy ochranným límcem, v případě výrazné náplně mléčných žláz odstřik mléka 1× denně po několik dní (ne více, poněvadž by ošetření stimulovalo další produkci mléka ).

Veterinární ošetření:
Tuto pasáž je důležité ponechat na Vašem ošetřujícím lékaři. Vhodným preparátem je Galastop, který lze s úspěchem použít u těžších případů. Tento preparát obsahující látku z kategorie antiprolaktinů (karbegolin) spolehlivě potlačuje mateřské pudy, zastavuje hypertrofii (zvětšení) mléčné žlázy a laktaci (produkci mléka). Kromě toho je fenami mnohem lépe snášen než dříve používaný BRK ( bromokryptin ).

Prevence:
V případě pravidelného opakování pseudogravidity u starších zvířat nebo u zvířat, u kterých chovatelé dále nepočítají s využitím v chovu, lze doporučit kastraci (odstranění dělohy a vaječníků). Toto ošetření zamezí vzniku pseudogravidity.
(Aby však měla kastrace ještě ochranný vliv před nádory mléčné žlázy musela by se provést těsně před prvním háráním nebo v období mezi prvním a druhým háráním.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruza

(sisi, 3. 4. 2011 16:19)

steeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuklidnetae

nevim co napsat

(flora jojo-diskuze, 22. 7. 2009 13:05)

to se snad naší fence stalo taky

 

 

PortrétPoslední fotografie


Mail list
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 57280
Měsíc: 952
Den: 26